z ŻYCIA wzięte

Komfortowy przegląd prasowy 2, czyli bez reklam i wyskakujących okienek.

Stanowią uzupełnienie do części pierwszej, która dostępna jest TUTAJ. Bieżący przegląd prasowy ma również formę skrótową, zatem zapoznanie się z najnowszymi doniesieniami prasy zajmuje zaledwie 2 minuty.

Nie będzie pomocy rządu dla frankowiczów

Szerokie grono frankowiczów, którzy wciąż liczyli na wsparcie rządu w sprawie swoich kredytów właśnie otrzymali bardzo klarowny komunikat. W zagranicznym wywiadzie Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sprawy frankowiczów są w rękach sądu, a rząd nie zamierza interweniować – o czym informuje nas gazeta.pl. Choć różne portale piszą o nastrojach, które są związane z taką wiadomością, to my rekomendujemy działanie – pomoc dla frankowiczów

Wielomilionowe rezerwy bankowe

W związku z rozkwitem tematu frankowiczów i coraz częstszych wyroków sądowych na ich korzyść, banki zdecydowały utworzyć wielomilionowe rezerwy. Być może dodatkowym argumentem do podjęcia takich decyzji jest informacja, że obecnie toczy się 16 000 spraw wytoczonych przez frankowiczów lub w ich imieniu.

Czy to kolejny trick banków? NOWE pytania do TSUE

Po fenomenalnej decyzji TSUE, która odblokowała pozytywne wyroki na rzecz frankowiczów pojawił się „hamulec”. Kolejne sądy wysłały zapytania do Unijnego Trybunału, co może spowolnić procesy, ponieważ inne sądy mogą odraczać sprawy w oczekiwaniu na odpowiedź. To oczywiście tylko spekulacje, a może nawet chęć „podgrzania” tematu, zatem do momentu, gdy pojawią się fakty – można te informacje potraktować tylko jako ciekawostkę. Jako uzupełnienie dodamy, że część ekspertów twierdzi, że postawione TSUE nowe pytania sprawiają wrażenie „przygotowanych przez bankowych prawników”.

Wyrok oddalający roszczenie banku o opłatę za korzystanie z kapitału,

czyli „zagrożenie”, czy jak to określali dziennikarze „straszenie” banków, o którym pisaliśmy TUTAJ – maleje. Jeśli jeden sąd w całości oddalił żądanie banku o opłatę, którą klienci mieliby zapłacić za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy to automatycznie zwiększają się szanse na…kolejną lawinę. Zatem obserwujmy co będzie się działo.

Szalejący FRANK

Znów jak burza w górę i pokazuje swoją „moc”. W stosunku do euro jest najdroższy od kwietnia 2017 r, zatem w ciągu roku zdrożał prawie o 5%. Niestety to nie koniec zmartwień frankowiczów. Odsetki płacone od frankowej hipoteki poszły w górę o 29%. Co oznacza, że przy kredycie na 300 000 zł odsetki z kwoty 165 zł, wzrosły do 210 zł – pisze bizblog. Być może ta sytuacja zachęci frankowiczów do jak najszybszych działań w swojej sprawie. Jak widać, czekanie „z założonymi rękami” niesie kolejne nieoczekiwane koszty.

a banki „straszą” inaczej…

skoro z opłatą za korzystnie z kapitału raczej się „nie udało” to pojawiła się kolejna opcja…prawnicy są „źli”. Ci co pomagają frankowiczom zostali wrzuceniu do przysłowiowego jednego worka, który następnie został opatrzony metką „samo zło – uważaj frankowiczu”. Już lepiej płacić dalej i przełykać każdą kolejną podwyżkę niż ryzykować. To oczywiste, że bez prawniczego wsparcia frankowicze są „bezsilni”. Nawet jeśli uruchomią samodzielne starania to bardzo szybko wycofują się ze względu na ciężar i stopnień skomplikowania procedury. Pisaliśmy o tym w perypetiach frankowiczów część 2, czyli jak nie zwariować w gąszczu formalności”.

W tym samym czasie pojawiły się wyniki KONTROLI UOKiK, która trwała od 2017 r, a dotyczyła kancelarii odszkodowawczych, które m.in. zaczęły zajmować się sprawami frankowiczów. W wynikach kontroli UOKiK znajduje się wiele zastrzeżeń, a nawet wskazują jakie firmy stosowały klauzule zakazane lub budzące obawy naruszenia dobrych obyczajów. Znana jest również lista pierwszych decyzji Prezesa UOKiK zatytułowana – konsekwencje. Bezpośredni link do oficjalnej strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest TUTAJ. Zatem warto sprawdzać firmy czy kancelarie, jednak nie ulegać zachętom do bezczynności.

Na zakończenie mała refleksja – to oczywiste, że „będzie się działo” dużo i coraz ciekawiej w sprawach frankowiczów. Jednak bez względu na ilość i jakość różnych zmian, wyroków i okoliczności, czas biegnie nieubłaganie – a jak to mówi polskie przysłowie CZAS to PIENIĄDZ. Niestety dla Frankowiczów to wydany pieniądz.
Dla tych, którzy chcą zawalczyć o swoje pieniądze – pozostajemy do dyspozycji.

Z ukłonami
Prawnicy Frankowiczów
Pomoc dla Frankowiczów

Ruszyła lawina…możesz skorzystać Frankowiczu

Poprzedni wpis

Komfortowy przegląd prasowy część 3

Następny wpis

Polecane wpisy

Komentarze

Komentowanie wpisu nie jest dostępne.