Business leader with cup of tea reading fresh news in paper
z ŻYCIA wzięte

Komfortowy przegląd prasowy część 3

Kolejna dawka najnowszych informacji, gdzie kilka godzin czytania kompresujemy dla Państwa
do 2 minut.

Zwrot nawet po spłacie kredytu – jest WYROK

Dobra wiadomość dla frankowiczów, którzy już spłacili swój kredyt i obawiali się, że dla nich temat pomocy jest już zamknięty. Choć cały medialny szum oraz większość składanych wniosków dotyczy aktywnych umów kredytowych, czyli aktualnie spłacanych, to warto zwrócić uwagę na fakt, że KAŻDY frankowicz może walczyć o swoje pieniądze. Spłacenie kredytu nie zamyka sprawy czy możliwości, a co najważniejsze nie wyłącza ochrony praw konsumenta i kontroli abuzywności. Jedyną różnicą między aktywnymi umowami a spłaconymi jest określenie powództwa. Zamiast domagać się unieważnienia umowy na drodze postępowania sądowego, można wnieść pozew o zapłatę ze wskazaniem na nieważność umowy.

Panika wokół koronawirusa szkodzi frankowiczom…

Niestety waszawska giełda zareagowała spadkami na pesymizm związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Natomiast kurs franka jest najwyższy od 3 lat. Już w ostatnim przeglądzie pisaliśmy o wzrostach kursu, co dla wielu frankowiczów może być motywacją by rozpocząć swoją walkę o własne pieniądze. Jednak nikt nie mógł spodziewać się, że kolejny miesiąc przyniesie powtórzenie i podkreślenie tak ważnej informacji jaką jest – kolejny nieoczekiwany wzrost franka. Być może część frankowiczów potraktuje sytuację jako impuls do działania. Być może wzmocni się strach czy poczucie niepewności, co utrudnia podejmowanie ważnych decyzji. Mamy jednak nadzieję, że większość z nas pamięta powiedzenie „strach ma wielkie oczy” i nie pozwolimy, by władały nami medialnie eskalowane emocje.

Getin Noble Bank ukarany przez UOKiK – prawie 13,5 MLN złotych

Kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wskazany bank za stosowanie niedozwolonych klauzul we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. UOKiK zakwestionował postanowienia dotyczące ustalania kursów walut, według których naliczane są raty oraz zakazał ich wykorzystywania. Zdaniem Urzędu „kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters” jest określeniem niejasnym dla konsumentów, a co ważne – nie mają dostępu do wspomnianego serwisu. Zatem żaden kredytobiorca w trakcie spłacania kredytu nie miał możliwości sprawdzenia, czy bank prawidłowo ustala kursy i tym samym raty. To nie wszystko. Bank w jednej z klauzul zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu walut w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Urząd uznał, że po pierwsze konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania takich działań i zareagowania na nie. Po drugie wskazał ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli przy gwałtownym wzroście.

Pomysły banków na UGODY z frankowiczami

W tym temacie wszędzie znajdziemy bardzo wiele informacji, które mają charakter jedynie spekulacyjny. Zatem zamiast zapraszać Państwa do poznania rozlicznych opinii wybraliśmy dwa wątki, które pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Analityk DM City Handlowego w rozmowie z „Rz” powiedział, że byłby zdziwiony, gdyby zobaczył atrakcyjne dla frankowiczów warunki ugody. Mamy nadzieję, że nie uznają Państwo tego za przesadę jeśli dodamy, że – to oczywiste. Banki nie mogą sobie pozwolić na duże ustępstwa, ponieważ to dla nich ogromy koszt w skumulowanym czasie. Zatem nie spodziewajmy się rewelacyjnych zmian w tym zakresie. Natomiast drugi wątek w temacie „ugody z bankami” to wskazana na łamach Forbes grupa klientów dla których ugody mogą być korzystne. Mianowicie „więźniowie hipotek”, czyli osoby którym kredyt we franku komplikuje życie osobiste. W takich okolicznościach może okazać się, że ważniejszy jest czas rozwiązania sprawy niż wysokość odzyskanych kwot. Innymi słowy, osoby które potrzebują wolności osobistej być może wybiorą szybką ugodę zamiast trwających 2-3 lata procesów sądowych.

101,8 MILIARDA złotych pozostało do spłaty Frankowiczom.

Z danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że na koniec 2019 r pozostało do spłaty 451,63 tys kredytów frankowych o łącznej wartości 101,8 mld zł. To obrazuje jak wiele osób obecnie przechodzi przez koszmar frankowiczów. Jednak mimo trudnych chwil, każdy frankowicz może zawalczyć o swoje pieniądze. Wystarczy, że do nas zadzwoni – analiza sprawy jest całkowicie BEZPŁATNA.

Prawnicy Frankowiczów
Pomoc dla Frankowiczów

Komfortowy przegląd prasowy 2, czyli bez reklam i wyskakujących okienek.

Poprzedni wpis

Zniechęceni FRANKOWICZE – czy TO ich zachęci do działania?

Następny wpis

Polecane wpisy

Komentarze

Komentowanie wpisu nie jest dostępne.