z ŻYCIA wzięte

Najważniejsze dla Frankowiczów >>> informacje, czyli komfortowy przegląd prasowy.

Po długich oczekiwaniach na orzeczenie Sądu Najwyższego i napięciach w tabloidowych przestrzeniach – o czym więcej pisaliśmy w artykule gdy spekulują >>> Ty możesz WYGRYWAĆ,  Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie wydała oczekiwanego oświadczenia. Zamiast upragnionego rozwiązania problemów Frankowiczów zwróciła się do kilku instytucji o opinie w sprawie walutowych kredytów hipotecznych. Już po miesiącu znamy pierwsze stanowiska:

Komisja Nadzoru Finansowego
przygotowała 30-stronicowy dokument, który nie ma charakteru analizy prawnej, tylko ekonomicznej, aby dać sędziom możliwość podjęcia decyzji opartej na możliwie najszerszym zasobie wiedzy – pisze serwis gazetaprawna.pl
Choć KNF stawia tezę, że problem hipotek walutowych wynika przede wszystkim ze zmiany kursu złotego do franka szwajcarskiego, a nie z prawnych aspektów dotyczących konstrukcji umów, w szczególności z ewentualnej abuzywności niektórych klauzul – to nie rozstrzyga, czy frankowicze byli o ryzyku walutowym właściwie informowani przez banki (to pozostaje w gestii sądów).
Dodatkowo KNF w swojej opinii dla SN podnosi kwestię sprawiedliwości społecznej i tego, że frankowicze nie powinni w tej sytuacji być uprzywilejowani względem złotówkowiczów, którzy wybrali wyższy koszt kredytu, ale bez ryzyka walutowego. Parafrazując, Frankowicze sami wystawili się na ryzyko walutowe, które niestety – zmaterializowało się w skrajnej postaci.
Jednak szef KNF Jacek Jastrzębski uważa, że rozwiązaniem są ugody, które dadzą korzyści obu stronom – czyli nie będą zawierały skrajnych scenariuszy rozwiązania problemu.

Stanowisko NBP ws. Frankowiczów.
Bank centralny widzi możliwość wynagrodzenia dla banku za korzystanie z kapitału! Przesłana opinia do Sądu Najwyższego określana jest jako „stricte ekonomiczna”. Z tego względu szef NBP odrzuca możliwość przewalutowania kredytu na złotówki i utrzymania oprocentowania waluty obcej. Jednocześnie dodaje „niektóre warianty rozstrzygnięć mogłyby generować koszty, które powodowałyby wyczerpania kapitałów banków i prowadziłyby do kryzysu finansowego w Polsce lub mogłyby stanowić istotne dla niego zagrożenie. Jednak, by uniknąć negatywnych konsekwencji społecznych, prof. Głapiński proponuje rozwiązania kompromisowe. A w podsumowaniu stanowiska NBP zaznaczono, że ostateczne rozstrzygnięcie nie może promować żadnej z grup kredytobiorców. Z kolei pełnomocnicy frankowiczów wskazują, że…

banki muszą ponosić konsekwencje niedozwolonych klauzul i wadliwych umów,
a nie zasłaniać się tym, jak kosztowne mogą być dla niech rozstrzygnięcia TSUE, SN czy sądów powszechnych, kiedy ujednolici się linia orzecznicza w sprawach frankowych. Choć nie wiadomo, kiedy Izba Cywilna Sądu Najwyższego zajmie się tematem kredytów frankowych – wszystkie wymagane opinie zostały dostarczone – czytamy w Gazecie Prawnej, to

kolejne banki szykują rezerwy na frankowiczów – ponad pół miliarda!

„Zarząd Santander Bank Polska S.A. informuje, że w związku z decyzjami podjętymi w dniu 2 lipca 2021 r. przez Bank oraz przez Santander Consumer Bank S.A. będącą spółką zależną Banku, wpływ rezerw na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych na skonsolidowany wynik przed opodatkowaniem II kwartału 2021 r. wynosi 518, 4 mln złotych, w tym Bank 423 mln złotych oraz SCB 95,4 mln złotych” – poinformował bank w piątkowym komunikacie. Podobnie postępuje wiele banków – przykładowo – kilka tygodni temu Bank Millenium poinformował o rezerwach na podobnym poziomie, ponieważ – jak tłumaczył – kwota ta odzwierciedla „utrzymujące się negatywne trendy w zakresie orzecznictwa sądowego, napływ nowych spraw sądowych oraz wynikające z tego zmiany w metodologii oceny ryzyka”. Getin Bank zaplanował na ten cel ponad 110 mln złotych – o czym pisał m.in. Business Insider Polska. Zatem…

walcz i WYGRAJ z nami!

Negatywne trendy dla banków to POZYTYWNY TREND dla FRANKOWICZÓW, o czym świadczą ostatnie wyroki >>> przykładowa lista jest TUTAJ. A kolejne potwierdzenie znajdziesz w naszym artykule Wygraj z nami tak jak ONI – czyli SUKCESY Prawników Frankowiczów >>> TUTAJ. 

W każdej chwili możesz skorzystać z BEZPŁATNEJ ANALIZY PRAWNEJ sprawy lub zadzwonić i porozmawiać z doświadczonym prawnikiem.

Jesteśmy zawsze po Twojej stronie
Prawnicy Frankowiczów

Gdy spekulują >>> TY możesz WYGRYWAĆ

Poprzedni wpis

Zamień swój dług na przypływ pieniądza!

Następny wpis

Polecane wpisy

Komentarze

Komentowanie wpisu nie jest dostępne.